+370 647 77573
info@ekova.lt

             Gyvendami name arba bute, mes ne tik galvojame apie jaukumą, šeimos saugumą, bet  kaip sutaupyti šildymo išlaidas.  Tam,  investuojame į sandarius langus, duris, šiltiname sienas, parenkame geresnį katilą ir stebime kiek išleidome už dujas, malkas, elektrą. Tačiau pamirštame vieną svarbų elementą - vėdinimą, kuris arba didina arba mažina mūsų kaštus.

       Įprastai, tiek butuose, tiek senuose namuose yra natūralus vėdinimas, kada gyventojai tiesiog norint pravėdinti patalpas atidaro langus. Patalpas vėdina tiek žiemą tiek vasarą. Tačiau atidarius langą, mes prarandame pastato hermetiškumą, kurio taip siekėme investuodami į langus, duris, apsaugos plėveles. Jeigu vėdiname žiemą, į patalpas plūsta lauko temperatūros oras, prarandame šilumą, į kurią taip pat stipriai investavome šiltindami namą, pirkdami katilą, malkas, mokėdami sąskaitas ir t.t. Jeigu vėdiname vasarą, vasaros karštis užpildo patalpas, prarandame jaukų vėsumą,todėl priversti jungtis kondicionierius smarkiai keliant sąskaitas už elektrą. Be to, pro pravirą langą į patalpas patenka dulkės,  kvapai, alergenai, nekalbant jau apie muses ir uodus, jeigu nėra apsauginio sietelio nuo vabzdžių.  

         Be išvardintų nepatogumų ir nuostolių, natūralaus vėdinimo patalpai neužtenka, kad užtikrintų gerą mikroklimatą ir tinkamą šviežio oro kiekį, reikalingą mūsų sveikatai. Pradeda rasoti langai, atsiranda pelėsis, patalpose jaučiasi užsistovėjęs oras. Neišsimiegame, jaučiamės pavargę, atsiranda alergija, astmos, ne tik nuo susikaupusio CO2, bet ir nuo buityje naudojamų lakių cheminių medžiagų, lakų, formaldehidų. Medžio drožlių plokštė – presuotos pjuvenos. Jos suklijuojamos derva, kurios sudėtyje yra labai nuodinga medžiaga – formaldehidas. Jis nepaprastai lakus. MDP gali jį skleisti į orą daugiau nei 10 metų. Būtent todėl specialistams matuojant formaldehido koncentraciją butuose ir namuose, ji kartais viršija normą net 25 kartus. Formaldehidas nekvepia, tačiau ilgalaikis jo garų poveikis sukelia žmogui galvos skausmą, pykinimą, alergiją, o perspektyvoje – vėžį.  

        Apsidairykite ir įvertinkite aplinką, kurioje gyvenate ir pagalvokite apie orą, kurį kvėpuojate, nuo kurio tiesiogiai priklauso Jūsų sveikata.

       Taigi, įvertinus, natūraliai turi suveikti savisaugos instinktas, kad Jūsų name turi būti nuolatos šviežias oras, kuris iki minimumo sumažins kenksmingos aplinkos poveikį sveikatai. Geriau investuoti į sveiką aplinką, nei į vaistus ir graibyti sveikatos likučius vis dar gyvenant kenksmingoje aplinkoje.

     Vienintelė protinga išeitis yra patalpų rekuperacija. 

Rekuperacija - šilumos atgavimo ir gaivaus oro tiekimo sistema.

Rekuperatorius - įrenginys, kuris teikia mums šviežią lauko orą ir pakeičia jį visame pastate. Žinoma, kartu su vėdinimo įrenginiu (Rekuperatoriu) pastate turi būti įrengti ventiliacijos kanalai, kurie bus atsakingi už gryno oro transportavimą iš išorės į kambarius,  ir pašalinimą panaudoto oro iš patalpų.

Nesant galimybei išvedžioti ortakius, patalpose montuojami Mini rekuperatoriai. 

Rekuperacinė vėdinimo sistema suteikia mums gaivų, nuolatos atnaujinamą orą, neprarandat šiluminės energijos, kadangi išsiurbiamas blogas oras, išeidamas sušildo ateinantį orą nesusimaišant. 

Procesas vyksta taip: šviežias oras iš lauko paimamas per oro tiekimo angą, tada eina per rekuperatoriaus šilumokaitį ir pašildomas iš patalpų vidaus siurbiamu oru, kuris išeidamas šildo rekuperatoriaus šilumokaitį. Šiltas oras pučiamas į patalpas: svetainę, miegamąjį, biuro patalpas, tuo pačiu metu iš patalpos šalinamas senas oras, iš vonios, virtuvės, pagalbinių patalpų, kuris taip pat eina per šilumokaitį ir šildo jį. Visas procesas vyksta tyliai ir su minimaliu energijos suvartojimu. Įprastai to užtenka, kad į patalpą būtų tiekiamas šiltas oras. Norint, kad į patalpas būtų tiekiamas norimos temperatūros oras, rekuperatoriuose yra oro šildytuvai, nustačius padavimo temperaturą, oras pašildomas. Vasaros metu vyksta atvirkštinis procesas, išeinantis vėsus oras atvėsina įeinantį karštą orą.

Tradicinėje, natūralioje vėdinimo sistemoje oras nešildomas, į patalpas ateina lauko temperatūros ir susimaišo su blogu oru.

Priverstinė ventiliacija suteikia komfortą mūsų vaikų vystymuisi. Pakankamas deguonies kiekis tiekiamas į kambarį , kuriame jie gyvena , skatina didelį sugebėjimą koncentruotis mokslui ir mažina nuovargį .


             Pagal Europos Sąjungos Pastatų energetinio efektyvumo direktyvą jau nuo 2016 m. lapkričio mėn. visi namai pagal energetinį naudingumą turės atitikti A klasės. Tam, kad naujos statybos pastatas atitiktų direktyvos reikalavimus, jame turės būti įrengtas priverstinis mechaninis vėdinimas su rekuperacija.  


Natūralus vėdinimas.

Privalumai:


  • Mažos kapitalinės ir eksploatavimo sąnaudos.
  • Erdvės ekonomija.


Minusai:

  • Dideli šilumos nuostoliai žiemą.
  • Teršalų, alergenų, vabzdžių patekimas į patalpas.
  • Neapsaugo nuo pelėsių ir buityje naudojamų cheminių lakių medžiagų.
  • Mažas vėdinimo efektyvumas.
  • Oro apykaitos nepakanka sveikam gyvenimui.
  • Ventiliacijos proceso kontrolės nebuvimas.
  • Diskomfortas dėl triukšmo gyvenantiems prie judrių gatvių.



Mechaninis vėdinimas.

Privalumai:


  • Užtikrina pastovią oro ventiliaciją nepriklausomai nuo oro sąlygų.
  • Filtruoja orą nuo teršalų, kvapų, alergenų.
  • Nereikia atidaryti langus, taigi nėra skersvėjų, triukšmo iš gatvės, vabzdžių.
  • Nėra pelėsio ir drėgmės perteklio.
  • Dėka filtrų, geresnė oro kokybė.
  • Oro paskirstymo ir cirkuliacijos patalpose kontrolė.
  • Oras gali būti šildomas arba vėsinamas.
  • Išsaugo šilumą, dėl to mažina šildymo kaštus.

Minusai:

  • Aukštos pradinės investicijos
  • Techninis aptarnavimas (filtrų keitimas).

Rekuperacinės sistemos sudėtis.


Rekuperacinė sistema gali būti paprasta, tokia kaip Mini rekuperatorius, kuris įprastai montuojamas rekuperuoti orą viename kambaryje ir tam nebūtina išvedžioti ortakius. Tai labai kompaktiškas prietaisas -užtenka pragręžti angą namo sienoje ir įmontuoti rekuperatorių, kad jis galėtų tiekti šviežią orą  į patalpas.

Yra sudėtingesnė sistema, kuriai reikia rekuperatoriaus ir oro transportavimo linijų. Lietuvoje vis dar populiari skardinių ortakių sistema, tačiau labai greitai populiarėja moderni lanksčių plastikinių ortakių sistema. Tai inovatyvus produktas, turintis savo privalumus prieš skardinius ortakius. Plačiau apie lanksčių ortakių sistemą čia.

Rekuperacinę sistemą galima montuoti su elektriniais arba vandens oro šildytuvais, kurie esant poreikiui pašildo tiekiamą orą iki reikiamos temperatūros.

Šiuolaikiniuose rekuperatoriuose būna jau įmontuoti oro šildymo/vėsinimo elementai, taip pat yra modernūs valdymo pultai, todėl belieka tik imti ir naudotis.  



Krepšelis

Krepšelis tuščias.

"ekovata""siltinimas""vedinimas""rekuperatorius"